Φρεσκα ζυμαρικα με μανιταρια και μπεσαμελ απο κατσικισιο γαλα
![](https://www.mills.gr/wp-content/uploads/2018/11/zumarika.jpg)
ΟΔΗΓΙΕΣ
ΓΙΑ ΤΑ ΖΥΜΑΡΙΚΑ
Βάζουμε όλα τα υλικά στον κάδο του μίξερ καιχτυπάμε αρκετή ώρα μέχρινα έχουμε μια σφιχτή και ελαστική ζύμη. Τυλίγουμε με μεμβράνη και αφήνουμε τουλάχιστον 1 ώρα στο ψυγείο. Έπειτα, ανοίγουμε μετη μηχανή ζυμαρικών ένα λεπτό φύλλο και τα αφήνουμενα στεγνώσουν με αρκετό αλεύρι για 2 ώρες.
ΓΙΑ ΤΗ ΜΠΕΣΑΜΕΛ
Ζεσταίνουμε το γάλα. Παράλληλα ανακατεύουμε το αλεύρι με το ελαιόλαδο. Ρίχνουμε σιγά-σιγά το ζεστό γάλα και όταν πάρει βράση σβήνουμε τη φωτιά και προσθέτουμε όλα τα υπόλοιπα υλικά ανακατεύοντας συνεχώς.
Φτιάχνουμε μια πλούσια μακαρονάδα βράζοντας τα ζυμαρικά μόνο 2 λεπτά και προσθέτουμε τα μανιτάρια και όλα τα υλικά της αρεσκείας μας. Επικαλύπτουμε με τη ζεστή μπεσαμέλ και ψήνουμε για 30 λεπτά στους 180°C.
Συστατικά
ΓΙΑ ΤΑ ΖΥΜΑΡΙΚΑ
- 500 γρ. Αλεύρι Βιολογικό ΜΥΛΟΙ ΚΡΗΤΗΣ
- 5 αυγά
- 40 ml Εξαιρετικό Παρθένο Ελαιόλαδο Βιολογικό ΑΒΕΑ
- 10 γρ. αλάτι
ΓΙΑ ΤΗ ΜΠΕΣΑΜΕΛ
- 80 γρ. Εξαιρετικό Παρθένο Ελαιόλαδο Βιολογικό ΑΒΕΑ
- 80 γρ. Αλεύρι Βιολογικό ΜΥΛΟΙ ΚΡΗΤΗΣ
- 800 ml Γάλα Κατσικίσιο ΒΕΡΟ ΚΡΗΤΙΚΟ
- 200 γρ. Κατσικίσιο Γιαούρτι ΒΕΡΟ ΚΡΗΤΙΚΟ
- 50 γρ. γραβιέρα τριμμένη
- αλάτι και πιπέρι
- 2 κροκοί αυγού
- 1 πρέζα μοσχοκάρυδο
Εξοπλισμός
- Μίξερ
- Κατσαρόλα
- Ταψί
- Μπολ
- Μηχανή ζυμαρικών